بانک مرکزی باز هم اوراق بانک ها را خرید

به گزارش وبلاگ خانی، بانک مرکزی در قالب عملیات بازار باز اوراق بدهی دولت نزد یکی از بانک ها را خرید.

بانک مرکزی باز هم اوراق بانک ها را خرید

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ خانی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه هفته گذشته بانک مرکزی مبنی بر اجرای عملیات بازار باز با سازوکار حراج، یک بانک و یک موسسه اعتباری سفارش های فروش قطعی اوراق بدهی دولتی خود را در روز دوشنبه 7 بهمن ماه 1398 به وسیله سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

متعاقب این امر، معاملات مربوط به حراج در روز سه شنبه مورخ 8 بهمن ماه 1398 انجام گرفت و به تبع آن، تسویه ریالی معاملات نیز قبل از خاتمه ساعت کار بازار بین بانکی ریالی صورت خواهد گرفت.

همچنین این بانک در نظر دارد روز چهار شنبه مورخ 16 بهمن ماه 1398 در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد احتیاج بازار بین بانکی ریالی، مجدداً عملیات بازار باز را اجرا کند. موضع بانک مرکزی (خرید یا فروش اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، در روز دوشنبه مورخ 14 بهمن ماه 1398 به وسیله اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام خواهد شد.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی نسبت به ارسال سفارش ها تا ساعت 10 صبح روز سه شنبه 15 بهمن ماه 1398 به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

بانک مرکزی به منظور دستیابی به ثبات قیمت ها (کنترل تورم)، از عملیات بازار باز به عنوان یک ابزار غیرمستقیم سیاست گذاری پولی جهت راهنمایی نرخ سود یک شبه بازار بین بانکی حول نرخ سود هدف و مدیریت نقدینگی در این بازار استفاده می نماید.

بی تردید بانک مرکزی از عملیات بازار باز تنها به عنوان ابزاری جهت دستیابی به اهداف سیاستگذاری پولی استفاده خواهد نمود، لیکن اجرای این عملیات واجد آثار مثبت جانبی متعددی از جمله افزایش نقدشوندگی دارایی های اقتصادی است.

لازم به ذکر است، در سه خبری که درباره خرید اوراق در قالب عملیات بازار باز از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، هیج اطلاعی از میزان خرید، ارزش اوراق خریداری شده و بانک فروشنده وجود ندارد و معلوم نیست بانک مرکزی با خرید اوراق، تا کنون چه میزان بر حجم پایه پولی افزوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بانک مرکزی باز هم اوراق بانک ها را خرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی باز هم اوراق بانک ها را خرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید